niedziela, 27 kwietnia 2014

20 sposobów na bóle menstruacyjne





Przynajmniej raz w ciągu miesiąca u każdej kobiety przychodzi taki dzień gdy cierpi katusze. Pewnie wiecie o czym mowa…

Bóle menstruacyjne dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze są następstwem zaburzeń hormonalnych. Gdy cykl miesięczny przebiega nieprawidłowo, mięsień macicy produkuje nadmierną ilość hormonów tkankowych - prostaglandyn PGF2 i PGE2, zwanych hormonami bólu. Wywołują one silne i częste, bardzo bolesne skurcze mięśnia macicy. Wydzielaniu prostaglandyn sprzyja napięcie nerwowe. Stres powoduje też inne, niekorzystne zmiany fizjologiczne w całym organizmie, m.in. usztywnia i kurczy mięśnie, w tym mięsień macicy, który produkuje jeszcze większe ilości prostaglandyn. Dlatego bóle miesiączkowe stają się trudne do zniesienia i mogą prowadzić do omdleń! Przyczyną bólów wtórnych są przewlekłe stany zapalne narządów rodnych i anomalie rozwojowe macicy (np. tyłozgięcie, przodozgięcie), endometrioza, liczne lub duże mięśniaki macicy oraz kłopoty z tarczycą.
Zebrałam jak najwięcej metod jakie znalazłam w Internecie oraz dopisałam trochę własnych :D



1. Tabletki antykoncepcyjne ( wystarczy że powie się swojemu ginekologowi o silnych bólach to odpowiednie przepisze ). Chodzi tu oczywiście o hormony, gdyż jak wiadomo, przyczyną bólu jest nadmiar estrogenu ( a dokładnie prostaglandyna która się wtedy tworzy)
2. Na takiego typu bóle pomagają również herbatki ziołowe np.
a) Rumianek - Ususzone białe kwiatki parzymy pod przykryciem, napar relaksuje spazmy macicy, łagodzi bóle miesiączkowe, przynosi ulgę w czasie przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny.
b) Nagietek lekarski - Leczniczą moc mają płatki tego pomarańczowego kwiatka, które powinno się suszyć latem w temperaturze 35ºC. Można też kupić gotowe, ususzone zioła, które doskonale działają na zaburzeniach miesiączkowania połączone z bólem.
c) Dziurawiec zwyczajny - Zioło dziurawca zwyczajnego jest wspaniałym lekarstwem dla systemu nerwowego, relaksującym napięcie i niepokój, podnoszącym ducha. Napary z tego zioła polecane są na bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, jak również w czasie napięcia przedmiesiączkowego.
d) Kozłek lekarski - Napary z tego zioła rozluźniają napięte mięśnie. Są pomocne przy bolesnych skurczach macicy podczas menstruacji, rozluźniają je i relaksują
e) Jasnota biała: dwie łyżki kwiatu tej rośliny oraz i łyżkę liścia melisy zalej dwiema szklankami wrzątku. Odstaw na kwadrans. Pij małymi porcjami pomiędzy posiłkami.
3. Kilka dni przed okresem brać 1 tabletkę przeciwbólową dziennie. 1 dnia skurcze nie są tak bolesne- doradzone przez panią ginekolog (jednak ja nie jestem do tego pozytywnie nastawiona… brać jedną tabletkę gdy cię nic nie boli? Czy to nie bliska droga do lekomanii?)
4. Odwar z kory kaliny koralowej. Wystarczy łyżkę stołową rozdrobnionej kory zalać szklanką gorącej wody. Po ogrzaniu do wrzenia gotujemy pod przykryciem pięć minut i wypijamy po kwadransie jedną do trzech łyżek stołowych odwaru. Kalinę najlepiej pić kilka razy dziennie, po posiłku.
5. napar z melisy: łyżkę ziół zalej w termosie 1,5 szklanki wrzątku i zamknij naczynie na godzinę. Pij wielokrotnie w ciągu dnia po 1-3 łyżki stołowe.
6. Gorąca kąpiel kilka dni przed okresem. Ale nigdy w trakcie!
7. Gorące okłady (termofor)- nie używamy jak krwawienie jest obfite!
8. Przy obfitym krwawieniu- chłodny prysznic
9. Zimne okłady ( działają przeciwbólowo )
10. Zrób sobie łagodzący masaż. Wykonuj dłonią okrężne ruchy wokół pępka. Najpierw zataczaj malutkie koła, potem coraz większe. Możesz też gładzić brzuch rękami od jego boków do środka. Takie masaże rozluźniają, a zarazem przyspieszają oczyszczanie macicy, zatem zapobiegają kolejnym bolesnym skurczom. Skuteczność zabiegu jest większa, gdy użyjesz olejku. Do zwykłej oliwy dodaj trzy krople olejku majerankowego i po kropli olejków: cyprysowego oraz z rumianku rzymskiego.
11. Zadbaj o właściwe menu. Dowiedziono, że wapń obniża aktywność skurczową macicy. Zatem w twoim jadłospisie nie może zabraknąć mleka i przetworów, ryb, warzyw strączkowych, orzechów. Mleko i jego przetwory pomagają też poprawić twój nastrój. Dzięki zawartości tryptofanu, zwiększającego wydzielanie serotoniny, łatwiej pokonać stres i ograniczyć napięcie mięśni.
12. W walce z napięciem mięśniowym bywa też pomocna witamina B6, zatem nie żałuj sobie kiełków, otrębów pszennych, ryb morskich, fasoli, soi i mięsa z indyka
13. Ruszaj się! Jasne, myślisz sobie, "dobra rada". Przecież, gdy odczuwasz ból, trudno ci nawet myśleć o wysiłku, a co dopiero się do niego zmusić. Spróbuj jednak się przełamać i przynajmniej wyjść na krótki spacer. Chodzenie czy kilka skłonów już wyraźnie poprawia krążenie i rozluźnia. Jeśli dasz rady? wykonaj dwa łagodne ćwiczenia w domu, siadając na podłodze. Jedną nogę odsuń w bok i ugnij tak, by cała dotykała podłogi, drugą trzymaj prosto przed sobą. Na wyprostowanej nodze połóż złożony koc. Powoli pochyl się i spróbuj oprzeć na kocu głowę. Oddychaj powoli i głęboko. Wytrzymaj w tej pozycji dwie minuty. Powtórz ćwiczenie, zamieniając nogi. Także siedząc na podłodze oprzyj się na rękach położonych za plecami i wyprostuj kręgosłup. Rozsuń szeroko nogi. Pozostań w tej pozycji przez trzy minuty. Potem pochyl się głęboko do przodu i oprzyj łokcie na podłodze przed sobą. Patrząc przed siebie, postaraj się tak siedzieć przez cztery minuty.
14. Czosnek!
a) Weź ząbek czosnku i rozgnieć aż będzie bardzo drobny, dodaj do niego ciepłe mleko. Ma działanie rozkurczające nie tylko na bóle menstruacyjne
b) Pij sok z czosnku. Sok ten może być bardzo trudny do przełknięcia, ale jest to jeden z najlepszych naturalnych leków, które pomogą ci zachować zdrowie i odporność na długie lata.
c) Aby zmniejszyć ból miesiączkowy najlepiej zacząć kurację 3 dni przed spodziewaną miesiączką. Zjadaj dziennie ząbek czosnku zanim nastąpią bóle menstruacyjne.
d) Jeżeli nie możesz pić mleka, albo go nie lubisz możesz go zastąpić wodą. Czosnek należy rozdrobnić a następnie zalać go wrzącą wodą. Całość odstawiamy na kilka minut aż przestygnie i pijemy. Możesz odcedzić resztki czosnku.
e) Na bóle miesiączkowe możesz również wypróbować oliwę wymieszaną z czosnkiem. Taką miksturę należy wykonać z dokładnie rozdrobnionych 6-10 ząbków czosnku i oliwy z oliwek. Całość przełóż do słoika, dokładnie go zamknij i pozostaw na kilka dni. Słoikiem należy codziennie mocno potrząsać. Zażywaj po 1 łyżeczce co 2-3 godziny.
15. Unikaj wszystkiego co tłuste i smażone oraz gazotwórcze (np. kapusta, fasola). Daruj sobie też napoje gazowane
16. Dwa razy dziennie należy przyjmować witaminy B complex, trzy razy dziennie witaminę B6. Dodatkowo można wspomóc się codziennym przyjmowaniem 500 mg oleju z wiesiołka.
17. Gdy bóle są bardzo silne, konieczne będą tabletki przeciwbólowe. Preparaty z ibuprofenem najlepiej zacząć stosować na 2–3 dni przed spodziewanym okresem. Hamują one wytwarzanie prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych m.in. za skurcze macicy. Przyjmujemy je po jednej tabletce 3 razy dziennie. Przy słabszych bólach, ograniczających się do podbrzusza, wystarczają środki rozkurczowe (np. no-spa) Jak ktoś posiada ketonal( na receptę) to zazdroszczę :D
18. Zjedz trochę czekolady. W czasie miesiączki możesz sobie trochę podogadzać, dzięki temu poczujesz się odrobinę lepiej. J Ubierz się w ulubione dresy lub inne wygodne ciuchy, ułóż się na kanapie i spokojnie oglądaj ulubione filmy
19. Idź spać! Jak wiadomo, ból w trakcie spania jest słabszy i tylko silniejszy skurcz może cię obudzić. Więc jak opijesz się tych wszystkich herbatek na sen, to warto skorzystać z okazji na zregenerowanie się J
20. Młode dziewczyny w niektórych rejonach Afryki zakopują się do pasa w ziemi. Jednak myślę że jakbyśmy zakopały się np. w parku to interwencja policji i psychiatry byłaby natychmiastowa :D


Napiszcie jakie sposoby najlepiej działają na was, a co kompletnie nie przynosi rezultatów! Podzielcie się swoim doświadczeniem :D




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz